Само ГЕРБ –СДС има подробна и актуална програма за изваждане на горския сектор от кризата

-----
25.10.2024 / 09:51

През последните три години горският сектор в България е в най-лошото си състояние от десетилетия, дървопреработващи фирми масово фалират. Некомпетентни законодателни решения, смяна на служебни правителства, случайни хора в управлението и популистки политики водят до там секторът да затъва. Това са част от тревожните тенденции, които бяха очертани от участниците в кръгла маса на тема „Гори. Ландшафт. Икономика“, която се проведе във Велико Търново. Форумът беше иницииран от ГЕРБ-СДС и в него участваха народният представител от коалицията Десислава Танева – два пъти министър на земеделието от кабинетите Борисов, доц. Георги Костов, бивш заместник-министър от МЗХ, представители на държавни горски стопанства, дърводобиващи и дървопреработвателни предприятия, браншови организации и асоциации.

Изключително е важно да бъде съставен редовен кабинет, защото той ще защитава държавата и националния интерес при дебата за общата селскостопанска политика от 2027 г., която включва и сектор гори. Дебатът и програмирането на ниво ЕС започва само след 100 дена. Именно новото правителство ще изразява нашата национална политика и в него трябва да има компетентни и активни професионалисти, подчерта Десислава Танева.

През последните три години на политически сътресения, смяна на кабинети и несигурност, за горите в България нищо не е направено. Една единствена законодателна инициатива има за недървесните горски продукти и въвеждането на данък за събиране на гъби и трюфели. Липсва анализ на състоянието на държавните горски предприятия, липсват планове и анализ на ликвидната криза, в която изпадат предприятията, няма никакви мерки за стабилизиране на бранша.

Годишният прираст в горите започна да спада след 70 години растеж. От три години вървим стремглаво надолу. Фирмите за преработка на дървесина загиват, 30-40 на сто са фалирали, тези, които оцеляват, отчитат милиони левове загуби, посочиха представители на бранша. Те изразиха увереност, че ГЕРБ–СДС ще спечели изборите и ще състави правителство, защото е наложително да бъде възобновена комуникацията между браншовите организации и министерството, която е напълно прекъсната през последните години.

Доц. Костов припомни, че тази година страната ни е преживяла най-големия пик на горски пожари, изгорели са хиляди хектари горски масиви и са унищожени милиони кубически метри дървесина. Една от причините за това е липсата на държавна политика за постигане на издръжливи ландшафти, а това изисква инвестиции и интегрирано управление. Пожарите се дължат на неотглеждане на горите и липсата на лесозащитните просеки в тях, коментираха участниците в срещата. Те поставиха и въпроса за спешна промяна на наредбата за сеч, за да бъде ограничен ръчният труд и да се даде превес на механизирания дърводобив, който оптимизира дейността на фирмите и същевременно е щадящ за горите. Промяна на условията и облекчения за кредитиране на предприятията от бранша също е наложителна и за това се изискват спешни управленски решения

Единствено ГЕРБ-СДС има подробна и актуална програма за развитието на горския сектор, посочи доц. Костов. Той подчерта колко е важно да бъде направена националната горска инвентаризация, да се прецизират плановете за натура зоните, защото има все по-голяма опасност заради популистки решения те да се превърнат в резервати с икономически несъстоятелно ползване на горите в тези зони. В най-кратки срокове трябва да създадат обществени съвети по стопанисване на горите.

Отсъствието на структуриран, ефективен лесовъдски финансов контрол от страна на МЗХ върху дейността на държавните горски предприятия е предпоставка за възникване на голяма част от тези проблеми. За да има такъв контрол трябва да има стабилност на управлението и предвидимост, подчертаха участниците в срещата.

Във форума се включи и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който беше на посещение във Велико Търново. Той подчерта колко е важно за икономиката да се развива дърводобивната и дървопреработваща индустрия в България и разказа за срещата си със собственика на верига „Икеа“ Ингвар Кампрад. Един от най-богатите хора в света лично пожела да се срещне с мен като премиер и сподели, че отдавна следи огромните ресурси, които има страната ни в горския сектор, подчерта колко е важно да бъде възродена и развита дървопреработвателната промишленост, каза Борисов. Лидерът на ГЕРБ призова обществото да има по-голямо доверие на експертите и специалистите по горско стопанство. Много природозащитници бъркат планирания дърводобив с незаконна сеч. Лесовъдството е сериозна наука и именно тя е в основата на опазването на горите. Уважавам природозащитниците и грижата им за опазване на защитени горски и животински видове, но за отглеждането и грижата за горските масиви е необходима професионална подготовка, каза той. Това включва санитарните сечи, изграждането на просеки, които да спрат пожарите и др.

Радвам се, че тази среща се води от доказани професионалисти като Десислава Танева и доц. Георги Костов, които са наясно със състоянието на бранша. И при вас, както и в много други сектори на икономиката – земеделието, животновъдството др. проблемите през последните години се задълбочават, затова е важно да съставим стабилно правителство, за да извадим страната от кризата каза още Борисов.

Още снимки от новината

-----

 

 
 

Copyright © 2008-2024 ПП ГЕРБ - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев